Meditace podle filosofů acolmiztli

Meditační rituál s doprovodem bubnu.

MEDITACE PODLE FILOSOFŮ ACOLMIZTLI na téma doby.

Budeme se zamýšlet nad citátem filosofa předkolumbovské tradice Acolmiztli Nezahualcoyotla: AXTLEN IPATI TLA TA AMO TIYOLPAKI (Nic není v pořádku, nejsme-li spokojeni).

Filosofie acolmiztli je moudrostí pro každý den a pro každého člověka.

Filosofie Cesty tlapek pumy (jaguářích tlapek, přeneseně též Cesty Silné Pumy) je myšlenkový systém starých „válečníků míru“ – síly světa moudrosti a moudře užité síly.

Tradice sahá – měřeno letopočty Starého světa – hlouběji, než kde nacházíme dobu antické filosofie nebo osvícení prince Siddhárty Gautamy.

Jde o tradici procházející časem od Lidu Jaguára (starých Olméků, jak je nazývaly pozdější národy) přes mayské kořeny do kultury Teotíhuacánu až k Teochichimékům, Aztékům a ostatním obyvatelům ctihodné Anahuac.

Zde se můžeme setkat i s „jiným“ přístupem k obligátnímu šamanskému společníku – k bubnu.

Zjistíme, že do bubnu nemusíme bušit s entusiasmem, hraničícím s Velkým Třeskem. Že bubnování až příliš moderně spontánní nemá nic společného s podporou myšlení tak, jak to potřebuje šaman – tedy vidící, respektive vědoucí. Filosof. Moudrý člověk, učitel. Temachiani nebo Cihuatemachtiani – učitel, učitelka. Strážci tōltēcayōtl.

Což vše šaman je. Není-li dokonce i básník.

V opačném případě je jen nagual (duch) či příliš současný nagualista, případně neošaman. Něco jako černokněžník…

Ti, kdož přijdou, si mohou přinést svůj vlastní nástroj, dvěma klacíky počínaje přes chřestidla a dešťové hole po buben (či kytaru). Něco si lze i půjčit.

Slova Axtlen ipati tla ta amo tiyolpaki užijeme jako mantru. A mezi tím se bude hovořit hezky česky na téma, které nastolíme dle situace.

Nakonec si příchozí budou moci vyzkoušet trochu chrámové psychoterapie prožitím příběhu a překonáním sociálního strachu… Ale o tom až se sejdeme.

 

Účast na festivalech

Astrovíkend Zámek Litomyšl
neděle, 25.07.2021 od 14:00 do 15:30 - Sál 1
Vstupné: 80 Kč
Jiráskova 93, Záhradí, Litomyšl
Zámek Litomyšl (24.-25.07.)

Zámek Litomyšl

Astrovíkend Olomouc
neděle, 08.08.2021 od 10:30 do 12:00 - Klubovna 1
Vstupné: 80 Kč
Sokolská 7, Olomouc
Olomouc (07.-08.08.)
Astrovíkend Brno
neděle, 12.09.2021 od 12:30 do 13:30 - Klubovna 47 suterén
Vstupné: 50 Kč
Lidická 50, Brno-střed-Černá Pole
Brno (11.-12.09.)

Brno Lužánky

Lektor

Cihuamiztli (vlastním jménem Helena Vaculíková, řečená též Bobo) je občanským povoláním výtvarnice, čarodějnice a šamanka. Praktikuje od nejútlejšího věku. Duchovní jméno  této staré čarodějnice- znamená v nahuatlu Paní Puma, přeneseně též Paní Jaguárů. Nositelka cti válečníků a moudrosti filosofů. Cihuamiztli...