Šaman Juan Carlos Pacaya Gomez: Negativní energie z těla vysávám ústy…

Narodil se v Peru uprostřed džungle. Jako malý chlapec těžce onemocněl a oslepl – tehdy však zasáhl dědeček, uznávaný léčitel, bylinkář a šaman. Vysával mu hnis ústy tak dlouho, než byla krev opět čistá a otok zmizel. Věděl, že Carlos bude jeho následovníkem. Tři a půl roku prožil Carlos v pralese, aby se nechal vést jeho duchy a zasvětil se do tajů šamanismu. Před čtrnácti lety jej však osud přivedl do České republiky. Nyní Juan Carlos Pacaya Gomez (47) žije v Brně, jezdí po celé republice a pomáhá lidem od nemocí, bloků a negativní energie.

Umí meditovat a spojit se s duchy pralesa, a také léčit či odstraňovat bloky pomocí tabáku a bylinek.

Jak probíhá meditace

Poprvé jsem se s šamanem Carlosem setkala na brněnském Astrovíkendu při skupinové meditaci. Pokud se chcete seznámit s jeho prací a podívat se, jak v našich podmínkách šaman pracuje, pak je právě tato forma ideální.. Stačí totiž jen zavřít oči a poslouchat pískání, popěvky Ícaros a soustředit se. Každý z účastníků meditace si zuje boty a šaman mu potře spánky nos a „třetí oko“ (místo uprostřed čela) speciální vodou – Agua de florida, do níž vdechnul kouř z tabáku mapacho, s nímž celou dobu pracuje. Trochu připomíná kolínskou a jde o speciální vodu, kterou jihoameričtí šamané používají při svých rituálech. Obsahuje dvacet esenciálních olejů z květin, odstraňuje negativní vibrace, pomáhá k meditaci a k naklonění duchů.

Juan Carlos (©AHA – Monika Brabcová)

V místnosti po celou dobu hoří Palo Santo, živé, či svaté dřevo, které harmonizuje energie a používá se jako vykuřovadlo. Jakmile šaman potře všechny účastníky, začíná samotný rituál. Díky kouři z tabáku se dostává do změněného stavu vědomí, zpívá, chřestí, prochází mezi lidmi. U někoho se zastaví a vdechne mu kouř do vlasů. Přivolává duchy přírody. A stává se, že lidé se s nimi při meditacích skutečně setkají. „Viděla jsem jaguára,“ svěřovala se nadšeně jedna žena po skončení meditace. „A já zase nějaké podivné rostliny z pralesa,“ říká další. Obě se shodují na tom, že šlo o netradiční zážitek. Na samém konci rituálu čeká na všechny přítomné ještě jedno překvapení. Šaman pošle kolovat cigaros s tabákem mapacho a kdo chce, může si jeho chuť vyzkoušet. Tabák je silný a má prý očistné a harmonizující účinky….

Terapie pomáhá, ale může bolet

I při individuálních terapiích šaman pracuje s tabákem. Podle toho, jak se kouř vine kolem těla pacienta, pozná, kde je problém, nemoc či negativní energie. Carlos je velmi dobrý diagnostik. Již při pohledu na člověka často pozná problém a tabák mu ho jen potvrdí.
Zatímco ale skupinová meditace je vhodná pro každého, u individuální terapie už to tak být nemusí. Poté, co mu tabák ukáže problematické partie, vysává totiž negativní energie z těla ústy. Je tedy jasné, že pro někoho může jít o terapii příliš intimní a nemusí na ni reagovat kladně. I když se to nezdá – může být navíc léčba i hodně bolestivá.

To je však v pořádku. Ukazuje se, že v těle něco nefunguje a je třeba to napravit. Lymfa a krev musí volně proudit, odblokovávají se čakry. Terapie trvá minimálně hodinu a na konci následuje masáž pro harmonizaci těla. „Nejsem ale masér, jsem šaman,“ směje se Carlos, za kterým se řada pacientů stále vrací. „Moc mi pomohl, zbavil mně problémů, se kterými si nikdo nevěděl rady,“ svěřuje se starší žena, která terapii podstoupila. „Baňkování ústy mi přišlo přirozenější, nevadilo mi. Ale uznávám, že pro ženy, které mají problémy s dotyky, to asi nebude, ty ať jdou raději ke klasickému léčiteli,“ dodává.

Šaman Carlos má jedno velké plus – čiší z něj optimismus a energie, kterou je schopen lidem dát, naopak jim vzít z těla to negativní. Každá terapie pro něj znamená velký energetický výdej. Sám se pak dobíjí v tichu, o samotě, při meditaci. Když pracuje, celý den nejí – jen pije, aby si nepodráždil žaludek.

 

  • Šaman – původně sibiřské slovo, které v překladu znamená „Ten, který ví/ vidí.“ Většinou se tak označuje indiánský léčitel či věštec, který bývá prostředníkem mezi lidmi a světem duchů.
  • Ayahuasca je matkou rostlin (Madre de planta) a amazonští indiáni ji konzumují více než 2 000 let. Léčivý nápoj se připravuje z liány a rostliny čakruna, která způsobuje nejbarevnější vize. Vaří jej šamani v domorodém prostředí, pije se čerstvý a používá se k dosažení transových stavů. V lidovém léčitelství slouží ke zjišťování nemocí, léčení i předpovídání budoucnosti.
  • Ícaros jsou léčebné magické zpěvy ve španělštině nebo v indiánském kmenovém nářečí, při kterých šaman předává prosby lidí duchům a bohům. Může jít i o pískání či melodický přednes.
  • Mapacho je směs ze syrového černého divokého amazonského tabáku, posvátné rostliny amazonského pralesa. Je silný, čistě přírodní. Kouří jej peruánští šamani, a tím pročisťují prostor i negativní energie, ale také se dostávají do jiného stavu vědomí a do kontaktu s jiným světy. Tělo chrání před zlými duchy.